Sójové maso

10.08.2010 17:06

Sójové maso:

- lze nakoupit samotné nebo ve formě již ochucených polotovarů, a nebo jako již hotové výrobky.
Sójové maso nemá s masem nic společného. Takto jsou nazvány produkty, které nejsou vyrobeny ze živočišných bilkovin - masa, ale přitom se je snaží napodobit. Je to vlastně tvarovaná rostlinná bílkovina. Při výrobě se odtučněné sójové vločky rozemelou na mouku, z níž se udělá těsto. To se při vysokých teplotách a pod vysokým tlakem vytlačuje tryskou. Vzniklá hmota se při normálním atmosférickém tlaku nafoukne a tvaruje do různých velikostí od čtyř milimetrů do čtyř centimetrů. Jsou to tedy sójové proteiny nebo tofu, do kterých se ještě přidají další přísady, které napomáhají napodobit rozmanité druhy obvyklých masných pokrmů. Základní barva je bílá, až béžová. Růžového nebo hnědého zbarvení se dosahuje přidáním barviva z fermentované rýže nebo karamelizovaného cukru. Výrobky se prodávají jako zmrazené, konzervované, nejčastěji však jako sušené speciality

Metody kuchyňské přípravy sójového masa:
Metoda 1:
Sójové maso zalijeme horkou vodu a necháme nabobtnat 15 až 25 minut podle velikosti sójového masa. Sója, stejně jako i další luštěniny, obsahuje tzv. "oligosacharidy", které způsobují zažívací potíže (nadýmání). Pokud tyto potíže po konzumaci sójového masa máme, doporučujeme druhou metodu, kdy se značná část oligosacharidů vyplaví vařením a vylijeme je s nadbytečnou vodou.
Metoda 2:
Čím déle sójové maso vaříme, tím je stravitelnější. Vaříme je proto ve větším množství mírně osolené vody alespoň 30 minut. Poté maso vložíme do cedníku a necháme odkapat, eventuelně nadbytečnou vodu vymačkáme. Tuto vodu dále nepoužíváme! Takto připravené sójové maso se upravuje stejným způsobem, jakým jste zvyklí upravovat maso živočišné.
Většinou je u každého sójového výrobku na obalu uveden optimální postup přípravy před vlastní tepelnou úpravou.

—————

Zpět