Pomocníci při zánětu močových cest

29.07.2010 14:52

Ženy často trápí záněty močových cest. Při jejich léčení je důležité hodně pít (ne však kávu a alkohol) a udržovat se pokud možno v teple. Pochopitelně je důležité navštívit lékaře a poslouchat jeho rady, resp. užívat medikamenty jím předepsané. Na podporu léčby můžete vyzkoušet:

 

Zeleninový nápoj

1/2 salátové okurky, 1 jablko, trochu strouhaného křenu, citronová šťávy

Okurku očistíme, z jablka vyřízneme jádřinec. Obojí v odšťavovači vylisujeme. Šťávu okořeníme křenem a ochutíme citronovu šťávou. Pijeme 2-3 sklenice denně.

Pít, pít a zase pít. To je při zánětu velmi důležité. Kromě zeleninového nápoje můžete vyzkoušet brusinkovou, klikvovou nebo rybízovou šťávu - snižují pH faktor moči a vytvářejí bakteriím nepříznivé prostředí. Urologické a ledvinové čaje obsahují dostatek vhodných účinných látek pro vyplavení škodlivin z močových cest. Také se osvědčila šťáva ze syrových jablek a mrkve, anebo kávoviny - cikorka. Účinné jsou také výtažky z ječmene. Tekutin je třeba vypít nejméně 3 litry denně!

 

Ředkvičky s tvarohem

1 svazek ředkviček, 150 g nízkotučného tvarohu, 2 lžíce zakysané smetany, bylinková sůl, 1 lžička sekané petrželky, 1 lžíce řeřichy, 1 maková žemle, máslo

Ředkvičky omyjeme a nastrouháme na velice tenké plátky. Tvaroh rozmícháme se zakysanou smetanou a ochutíme bylinkovou solí.

Při zánětu močových cest zařaďte do svého jídelníčku zvýšené množství žlutých, červených a tmavozelených druhů ovoce a zeleniny. Tělo z těchto darů získává vitamín A, který využije v ochraně proti choroboplodným zárodkům.

Dále je třeba vyhledávat ovoce a zeleninu s vysokým obsahem silic a sirnatých sloučenin, působících protibakteriálně a protiplísňově - cibule, česnek, křen, ředkev a ředkvičky.

A jak předcházet návratu onemocnění? Osvědčily se tři čtyři sušené brusinky denně.

 

—————

Zpět