Ostružiny - svačinka i lék

04.08.2010 21:23

Ostružinový tvaroh (výborná svačinka)

Pro 2-4 osoby je třeba si připravit 400 g ostružin, 250 g netučného nebo nízkotučného tvarohu, 1/2 kelímku smetany na šlehání a 1 lžíce medu

Ostružiny omyjeme. Smetanu ušleháme dotuha a spolu s medem opatrně vmícháme do tvarohu, promícháme s ostružinami a naplníme do misek.

 

Další tipy na využití ostružin:

  • hrst ostružin denně dodá tělu spoustu vitamínů a antioxidantů, které posilují imunitní systém a zároveň chrání naše buňky před působením volných radikálů. Navíc jsou velmi dobrým pomocníkem proti nervozitě a stresu. Posilují vaziva a stěny cév a působí tak preventivně proti procesu stránutí, žilním chorobám a hemoroidům. Působí povzbudivě i na činnost žláz.
  • čaj z ostružinových listů působí proti zánětům sliznice ústní dutiny
  • čerstvá šťáva z ostružin je vynikajícím a všestranně povzbuzujícím nápojem: dodává tělu energii, pomáhá proti chrapotu (ohřátou šťávou vykloktáme krk a zbytek po malých doušcích vypijeme), doporučuje se pít i při zvětšené štítné žláze

Upozornění:

Při nákupu dovážených ostružin je třeba zvýšené opatrnosti. Plody jsou často zdravotně znehodnoceny škodlivými látkami proti poškození při přepravě a ke zlepšení vzhledu. Je lepší dát přednost ostružinám z vlastní zahrádky.

 

A je vědecky prokázáno, že hrst čerstvých ostružin (a jiných darů naší přírody) denně velmi prospívá našemu zdraví - lépe připraví náš organismus na zimu a díky posílené imunitě můžeme předejít mnoha zdravotním potížím, které k zimě "patří" (chřipky, angíny, virózy, apod.).

...jaktože jste ještě nebyli v poradně...? Tam se dozvíte mnohem víc :-) na slyšenou ve středu večer :-)

—————

Zpět