Jídelníček dětí s nadváhou (obezitou)

08.12.2010 17:58

Jak už bylo zmíněno, dítě v žádném případě nesmí najíždět na žádnou dietu nebo hubnoucí programy, pokud nemá vlastní dietní plán od lékaře. Jakákoliv dieta nebo úlet "ve speciálních" stravovacích programech se na dítěti projeví poruchami v růstu a v celkovém vývoji dítěte.

Dítě potřebuje všechny látky - syticí, živicí i ochranné.

Proto jsou velmi důležité bílkoviny. Nedostatek bílkovin způsobuje poruchy růstu, snížení imunity a dokonce zpomaluje duševní vývoj dětí. Bílkoviny najdeme v mléku, tvarohu, sýrech (ne tavených!), vejcích, bílém a libovém masu, ale i v bramborách, rýži, sóji, listové zelenině a luštěninách.

Z uhlovodanů děti potřebují především škrob jako hlavní zdroj energie při růstu. Např. brambory, některé druhy zeleniny. Bílá mouka neobsahuje žádné živiny a životu i zdraví prospěšné látky, dokonce může uškodit dětem, které mají nařízenou bezlepkovou dietu. Knedlíky a moučná jídla doporučujeme tedy minimálně. I dětem svědčí více tmavé pečivo než bílé rohlíky, už proto, že obsahuje vitamín B a vlákninu.

Sladkosti pouze výjimečně. Ruší chuť k jídlu, kazí zuby, zvyšují potřebu vitamínu B1, snižují vštřebatelnost vápníku v těle a způsobují roztěkanost, agresivitu, nesoustředěnost a přispívají k větší hyperaktivitě.

Z tuků stejně jako u dospělých doporučujeme přírodní rostlinné nebo čerstvé máslo.

Uzeniny by děti měly také jíst výjimečně. Masa je v těchto potravinách minimum a většinou jsou tvořeny nejméně z poloviny tuky, moukou a různými dochucovacími umělými náhražkami...

Takže suma sumárum, když to dáme dohromady, jídelníček dětí (vlastně nás všech) by měl být rozmanitý, barevný a pestrý. Čerstvé ovoce, zelenina, ořechy, máslo, přírodní potraviny - co nejméně upravované...

Čím jednodušší jídla, tím lépe. Ale pozor, jíst jednoduše neznamená chudě. Naopak - na trhu máme nepřeberné množství různých druhů ovoce a zeleniny i dalších čerstvých a neupravovaných potravin. Proč si tedy komplikovat své zdraví? Vraťme se k přírodě - využívejme co nejvíce z darů přírody a netrapme své zažívání umělými a uměle - chemicky - vytvářenými potravinami.

Přeji hodně štěstí při obměňování jídelníčku u dětí a hlavně co nejvíc inspirace a radosti z nových, dosud netušených dobrodružných výprav za dobrými zdravými jídly...

 

 

—————

Zpět